State Champions: 2019, 2021
District I-5A Champions: 2017, 2018, 2019, 2020, 2021
@CSHS_LadyGators
News:
Varsity Schedule:
Date | Opponent | Location | Time | Score |
---|
10/28 | OFFICIALS SCRIMMAGE | B.T.W. | TBA | |
10/30 | SCRIMMAGE (MINDEN) | MINDEN | TBA | |
11/6 | GREEN AND GOLD NIGHT | THE SWAMP | | |
11/9 | JAMBOREE | THE SWAMP | 6:00 | W 37 – 25 |
11/17 | BATTLE ON THE HARDWOOD – Northwood-Lena | PARKWAY | 3:00 | W 51 – 40 |
11/18 | BATTLE ON THE HARDWOOD – Northwood | PARKWAY | 1:00 | L 51 – 54 |
11/20 | THANKSGIVING CLASSIC – Woodlawn | B.T.W. | 4:35 | W 55 – 28 |
11/21 | THANKSGIVING CLASSIC – North Caddo | B.T.W. | 3:00 | W 65 – 20 |
11/25 | DAVID BRYANT CLASSIC – Huntington | BPCC/Benton | 2:30 | L 49 – 66 |
11/28 | WOODLAWN | WOODLAWN | 6:00 | W 44 – 20 |
11/30 | NORTHWOOD TOURNAMENT – Northwood | NORTHWOOD | 7:30 | L 31 – 57 |
12/8 | LOYOLA | THE SWAMP | 6:00 | W 62 – 9 |
12/12 | SOUTHWOOD | SOUTHWOOD | 6:00 | L 50 – 52 |
12/15 | PARKWAY | THE SWAMP | 6:00 | L 15 – 59 |
12/16 | LOGANSPORT TOURNAMENT – Lakeview | LOGANSPORT | 3:00 | L 43 – 61 |
12/19 | B.T.W. | B.T.W. | 6:00 | W 58 – 32 |
12/28 | DOC EDWARDS – Minden | BENTON | 4:30 | W 53 – 46 |
12/29 | DOC EDWARDS – Benton | BENTON | 1:30 | L 43 – 45 |
1/2 | NATCHITOCHES CENTRAL | THE SWAMP | 6:00 | L 41 – 60 |
1/5 | AIRLINE | AIRLINE | 6:00 | W 50 – 45 |
1/9 | BENTON | THE SWAMP | 6:00 | L 39 – 55 |
1/12 | HAUGHTON | HAUGHTON | 6:00 | L 28 – 51 |
1/16 | BYRD | THE SWAMP | 6:00 | W 67 – 19 |
1/24 | PARKWAY | PARKWAY | 6:00 | L 14 – 62 |
1/26 | NATCHITOCHES CENTRAL | NATCHITOCHES | 6:00 | L 25 – 65 |
1/30 | AIRLINE | THE SWAMP | 6:00 | W 59 – 55 |
1/31 | SOUTHWOOD | THE SWAMP | 6:00 | W 50 – 47 |
2/2 | BENTON | BENTON | 6:00 | L 44 – 55 |
2/6 | HAUGHTON | THE SWAMP | 6:00 | L 40 – 47 |
2/9 | BYRD | BYRD | 6:00 | W 67 – 16 |
2/15 | PLAYOFF ROUND 1: WARREN EASTON | WARREN EASTON | 5:00 | W 48 – 40 |
2/19 | PLAYOFF ROUND 2: CARENCRO | CARENCRO | 5:30 | L 25 – 65 |
JV Schedule:
Date | Opponent | Location | Time | Score |
---|
10/30 | MINDEN (SCRIMMAGE) | MINDEN | TBA | |
11/15 | BYRD | THE SWAMP | 5:30 | |
11/27 | BOSSIER | BOSSIER | 5:30 | |
11/29 | AIRLINE | THE SWAMP | 5:30 | |
12/4 | NORTHWOOD | THE SWAMP | 5:30 | |
12/6 | PARKWAY | THE SWAMP | 5:30 | |
12/11 | HAUGHTON | THE SWAMP | 5:30 | |
12/12 | SOUTHWOOD | SOUTHWOOD | 5:30 | |
12/13 | PARKWAY | PARKWAY | 5:30 | |
1/3 | BOSSIER | THE SWAMP | 5:30 | |
1/8 | AIRLINE | AIRLINE | 5:30 | |
1/10 | HUNTINGTON | HUNTINGTON | 5:30 | |
1/17 | LOYOLA | LOYOLA | 5:30 | |
1/22 | BENTON | BENTON | 5:30 | |
1/24 | MINDEN | MINDEN | 5:30 | |
Roster:
Coaches:
Head Coach: Keith Greene
Assistant Head Coach: Thaddeus Houston
Assistant Coach: Morgan Anderson
Assistant Coach: Nancy Hamilton